10 интересни турситически маршрута около Велинград

10 интересни маршрути и забележителности около Велинград

Добре дошли във Велинград. Макар и само дигитална съм сигурна, че тази разходка ще е ценна за теб.

Вероятно при споменаването на Велинград у теб изникват асоциации като планински курорт, скъпи хотели и СПА центрове. Но всъщност града е пазител на многовековна история, несметни природни богатства и инересни туристически маршрути.

А и много любопитни факти – например знаеше ли, че:

  • Велинград е градът не само с най-голям дебит на минерална вода, но и с най-разнобразен химичен състав. Има 4 района с тотално различни свойства и показания на водата.
  • Тук се намират най-старите функциониращи минерални бани в България. Каптажите на някои датират още от римско време.
  • Вторият по горещина минерален извор в България се намира във Велинград, с температура 97,3 градуса по Целзий.
  • Край Велинград, в село Дорково, се намира най-голямото палеонтологическо находище в Източна Европа от Плиоцена.
  • Смята се, че последната Родопска крепост, паднала в ръцете на османците е крепостта Цепина, разположена източно от Велинград, чиито руйни са добре запазени и до днес.
  • В непосредствена близост до езерото Клептуза във Велинград се пресичат 24 меридиан и 42 паралел. Самият факт, че в целия свят има само 181 паралела и 360 меридиана, го прави особено значимо събитие. (маршрута до там съм описала по-долу в статията.)

А за любителите на природата градът е не просто СПА столица, а едно Царство на вечнозелени гори и спиращи дъха природни гледки.

Затова в тази статия ще опиша десетте най-интересни маршрута около Велинград, плюс информация за продължителност на прехода, състояние на маркировката, и интересни факти около обектите.

Ако някои от вас търси по-кратки походи, може просто да си съкрати маршрута, според времето и енергията с които разполага.

Понеже Велинград е разположен в Родопите, денивелацията на маршрутите е умерена и климата стабилен. Така че не ви е нужна специална екипировка.

Не е лоша идея обаче, обувките ви да са с грайфер. И да си вземете сандвичи, вода и нещо връхно.

Също приложения като FatMap и Maps.me много помагат за навигиране из гората. Безплатни са. Всички местности, за които говоря ги има отбелязани там.

Да потегляме на преход около Велинград 🙂

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

1.Гергевана – Никулова църква – Стария чарк – Самоводица – Бялата скала

Гергевана Стария чарк. Това е най-популярният и предпочитан от туристите преход. Може би защото е най-полегат, или най-добре маркиран. Но там винаги има разхождащи се.

Изходната ни точка е от Почивна станция Вита. Запътваме се нагоре към гората и се озоваваме на поляна с много красива гледка. Това е местността Гергевана, с едноименния параклис построен на нея. Преди векове там е имало манастир, разрушен по Османско време.

Гергевана е местност, едновременно близо до Велинград, но и до много ключови местности в гората.

Продължаваме по черния път, който ни отвежда в гориста местност. Следваме табелите за Стария чарк. Пътят ни се разклонява към Никулова църква. Това е разрушен по Османско време храм. Днес на мястото е въздигнато красиво горско параклисче, за чиито чудодейни сили се мълви сред местните. Може да запалите свещ и да се помолите.

След това се озоваваме в красива местност с рекичка, мостче, чешма и няколко беседки. Това е Стария чарк. При чешмата има табели с упътвания.

Хващаме пътеката към Самоводица. И след около 40-50 минути се озоваваме на красива местност с хижа и два водоема.

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

И от там има табели, които сочат за Бялата скала и Елин Връх.

Бялата скала е лобното място на партона на Велинград – Вела Пеева

Бялата скала е на още 1 час преодоляване на значителна денивелация. Това е емблематична местност за Велинград. Тук е загинала Вела Пеева – патрона на Велинград. На която всъщност е кръстен и самият град.

Ако поемем за Елин връх – ни очакват още два часа красиви и панорамни гледки.

2. Гергевана – Славееви скали – Марина Черква.

Вече знаем къде е Гергевана.

Тръгваме по черен коларски път и следваме табелите за Самоводица. След около 40-50 минути ходене пеша отляво ще ни излезе табелата за Славееви скали. Маркировката е жълта. Това е уникален скален феномен, с историческа стойност. На територията около скалата се намират множество останки от тракийска култура. От самата скала се открива обезмълвяваща гледка към Чепинската котловина, в която е разположен и Велинград.

Ако продължим нагоре по посока Локвата (има табели) – след около 30-40 мин пеша ще стигнем до разколон за Мандилови ниви. Там е разположено мегалитното тракийско светилище – Марина черква. Тя представлява 20-25 метра висока скала, от чиито връх се ширва гледка към околните Родопски височини.

3. Паркингът на хотел Кашмир – Пресечната точка на 24 меридиан и 42 паралел – Маркови скали – връх Трушан

Пътят за пресечната точка и Маркови скали е един от най-предпочитаните туристически маршрути около Велинград.

Изходната ни точка е квартал Чепино, Старите гробища. От там започва зелена маркировка. Следваме маркировката и след 2 минути стигаме до едно малко вирче. След като го прескочим вече официално стъпваме в Защитена местност Клептуза. Това е най-близката естествена гора до Велинград.

За пресечната точка допълнително хотел Кашмир направиха чисто нови табели. Само ги следвайте, защото има няколко отбивки. След 20 минути би трябвало да сте на заветното място. Защо е толкова специално това място ли? Ами на света има 181 паралела и 360 меридиана. И два от тях се пресичат над Велинград.

След това се връщаме на главния път и продължаваме по зелената маркировка. След още 20ина минути би трябвало да сме стигнали до скалния феномен Маркови скали. От него се открива страхотна гледка към Велинград, крайните ридове на Родопите. А хоризонта завършва с величествените осанки на Рила и Пирин.

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

До връх Трушан може да стигнете като поемете от скалите нагоре, като в началото пътеките не са много добре разчистени (пак казвам – следвайте си навигацията). А другият начин е да слезете до табелката за Маркови скали и да поемете наляво. Там маркировката е червена и води към Трушан.

Връх Трушан е силно залесен, така че красивите гледки само се прокрадват между дърветата, но можете да си починете и от там да слезете до пещерата Лепеница (около 2 часа) или на Микроязовира (около час). А може и да се върнете обратно по същия път във Велинград.

3. Хотел Макси – Войнишка поляна – Вазова поляна – Връх Острец

Тръгваме от центъра на Велинград посока хотел Макси – и стигаме до Светещият кръст, чиято величествена снага се вижда от много места в града. Продължаваме към паркинга на хотела. От там тръгваме по черния път към горичката. След около 20 минути ще стигнем до навес. Вляво от този навес се намира Войнишка поляна. Нарича се така, понеже в началото на 20 век там са били казармите. Границата ни с Османската империя е минавала малко над Гара Аврамово, за която ще говорим по-нататък.

Продължавайки само по коларския път след още 20-30 минути ще сме на Вазова поляна. Тя се нарича така, както може би се досещате, защото народният будител Иван Вазов е бил на нея. По онова време (1890г.) горите в Чепинската котловина масово са били обезлесени и от там се е ширвала неописуема гледка към съседните планински ридове. Това е описал и Вазов в своя пътепис, посветен почти изцяло на Чепинската котловина – “В Недрата на Родопите.”

Гледка от връх Острец

От Вазова поляна продължаваме до връх Острец, който освен царство на величествени гледки е пазител и на хилядолетна история. Някои учени предполагат, че това е дълго търсеното светилище на Бог Дионис. Повече четете в тази статия.

4. Гара Цепина – Жълтата скала – Крепостта Цепина

Изходната ни точка е гара Цепина на дефилето Велинград – Варвара. До там може да стигнете с кола или със самата теснолинейка Септември- Добринище, която е единствената функционираща в България. Около нея има много за какво да се говори, но за нея по-подробно в тази статия.

Гара Цепина. Ако не сте с теснолинейката има място където да си спрете колата.

Та тръгвайки от гара Цепина виждаме жълти табели.

И поемаме към горичката. Маркировката е жълта и може да й се доверите да ви отведе до Жълтата скала. Преходът ще ви отнеме около час, час и половина – зависи от темпото. Стигайки до скалата се любувате на огромна част от Западните Родопи, а крепостта Цепина с мистериозната си пирамидална форма в краката ви. Пленяващо!

Историческата крепост Цепина е със съвършена пирамидална форма.

Нещо, на което искам да обърна внимание е че склонът, по който се вие пътеката е южен. Което е перфектно за пролетта, есента, дори зимата. Но лятото много напича – така че, съветвам ако ще ходите тогава – да е рано сутринта.

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

Но ако нямате проблем с жегите – давайте смело. От Жълтата скала може да се върнете малко и да поемете по стрелката сочеща пътят към крепостта Цепина. Преходът до там е още час, но вече представлява не остро изкачване, а сравнително полегато спускане.

Има и един по-пряк път за слизане до Цепина, ама хайде по-добре не :Д

 5. Гара Цепина – Соколица – Салихов Гроб – Премката за Милеви скали и връх Фенера.

Това е една изключително панорамна разходка, при която ще видите 5 планини – Рила, Пирин, Голяма част от Родопите, Стара Планина и Средна гора. А може и да пропускам някоя. Като отидете може да ме допълните 🙂

Нещото, което трябва да знаете обаче е, че това е може би маршрута с най-остра денивалеция в цялата Чепинска котловина.

Та изходната ни точка отново е гара Цепина, слизаме от теснолинейката, или паркираме колата и пресичаме дефилето.

От моста започва синя маркировка. Следваме я и само след 30-40 минути изкачване вече ставаме свидетели на пленявяащи планински гледки.

От тук насетне се водим по синята маркировка до Салихов гроб и от там държим по табелите за Милеви скали. На премката между Милеви скали и връх Фенера ще видите тези табелки:

Тук много ще ви помогне FatMap или Maps.me – изтеглете си едно такова приложение – то ще ви напътства най-правилно.

От тук Фенера ви е на 10-15 минутки. Върхът е като топлийка на игла – едвам се събират двама човека на него. Но той дава прекрасен взор към пъстрата Горнотракийска низина. Виждат се дори тепетата на Пловдив.

С тази снимка само загатвам гледката, която ще се открие пред теб.

Връщането – ако си дошъл с кола, ще трябва да се върнеш до гара Цепина. Ако не си – можеш да слезнеш до Варвара и там да си хванеш теснолинейката на Велинград, или да помолиш някой да те забере. Можеш да слезеш и на Варварските бани – там имат уникално СПА, а и е удобно някой да те вземе.

6. Връх Стража – Ходжови скали – Калето – Врани камък – Лакът

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

Това е една полегата разходка, чиято изходна точка е прелеза на теснолинейката при ВелиЛенд, в началото на града. Връх Стража се характеризира с приемните кули, инсталирани по него.

Най-стръмната част е докато се качите до върха. По пътя може да забележите много изпотрошена керамика в краката си. Тя е много древна. В подножието на връх Стража е имало древно селище, най-вероятно на тракийското племе беси. За съжаление, както на много места в България, археологическите находища за поразени от иманяри, които ограбват ценните метали, и оставят всичко друго.

Иманярските набези са голям проблем. По този начин не може да се сглоби една точна историческа картина, което е много жалко.

Трябва да вметна, че връх Стража не случайно се казва така. Цялото било дава панорами на всички страни. И има данни, че се е ползвала като наблюдателница при много цивилизации – от тракийска, през римска до османска.

Но продължаваме напред към панорамната площадка Ходжови скали, която дава изключителен нов хоризонт, към почти цялата Чепинска котловина.

След Ходжови скали продължавате в посока Калето, след това Врани камък. И следвате коларския път до Лакът.

Наслаждаваме се на красиви гледки на път към Лакът

Там също личат градежи от стара крепост, най-вероятно разрушена по време на османското нашествие.

На Лакът личат градежи на стара цивилизация

7. Гара Костандово – Алков Камък – Връх Здравец – Крепостта Цепина

Гара Костандово е малко селище в близост до Велинград. Може да пракирате колата си там, или да хванете теснолинейката. Тръгваме нагоре към самото селище и поемаме по коларски път, който след двайсетина минути води до Алков камък. Това е древно тракийско светилище, а по-късно и римска крепост (личат градежи). При всички положения открива се невероятна гледка към котловината.

Гледка към цялата Чепинска котловина от Алков камък

Поемаме по синя маркировка, която за много голямо съжаление се губи, така че трябва по навигация (FatMap, Maps.me или друга) да следваме вр. Здравец. След около час и малко ходене сме на него. На него е издигната висока дървена кула. Ползват я за противопожарна, но се ползва и за чакало. Чакалото е ловна кула, чрез която се следи за дивеч.

Невероятна гледка от кулата на връх Здравец

От връх Здравец следваме табелките за крепостта Цепина. А ако искаме може да слезнем на другата страна до дефилето и да викнем някой да ни забере с кола. Може да се върнем и по същия път обратно, разбира се.

8 . Клептуза – Параклис Св. Илия – Връх Просце – Местност Брези

Отново сме на Клептуза, за чието минало величие се вижда по обстановката. За съжаление в момента емблематичния за Велинград парк е обект на политически игри и алчност, и е в много неподдържано състояние.

Както и да е, за щастие хубавите маршрути около Велинград, компенсират за изостаналото състояние на града.

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

Но продължаваме нагоре по стълбите и стигаме до параклис Св. Илия. В непосредствена близост личат и древни тракийски градежи – има и информационни табели за тях. След тракийското светилище се поемаме по червената маркировка – само след 40-50 минути, тя ще редува пред очите ни вековни широколистни и иглолистни гори и ще ни отведе до местността Просце.

Върха представлява равно било с красива поляна. Важно е преди самата нея вляво да не пропуснете вековното дърво Просце, което е с диаметър около 2 и половина метра и е на около 400-450 години.

След Просце държим само ляво. Използвайте навигация, защото маркировката е стара, но ще излезнем на един разклон. На ляво пише Брези и води към прекрасна скрита долина.

Наляво е Джуков чучур и пътеката, макар и леко стръмна надолу води обратно към Велинград.

9. Велинград – гара Аврамово – Юндола – Пашови скали.

Сега до тук има няколко опции – ще ви кажа и 3 те:

  1. От Велинград – Юндола – Пашови скали – От Велинград до Юндола можем да отидем с кола за 20 минути по асфалтиран път. Може и с велосипед, от Гергевана – посока Самоводица по черния път, и следите за табелката Керачин Камък и Юндола. Така ще отнеме към 3 часа. Ако тръгнете пеша – около 5 часа. Стигнете ли Юндола се ориентираме към параклисчето – от там започва червена маркировка, която си сочи Пашови скали.

Пътеката от параклисчето е полегата и пътят спори. Отнема 30-40 минути докато стигнем до целта си. Заслужава си всяка крачка. Панорамата е зашеметяваща.
Преданията разказват, че от тук преди векове пашата е наблюдавал всичките си села.

2. Има и един друг път. И това е страхотно предложение за топлите дни. Хващаме теснолинейката от Велинград, посока Добринище. Влакчето ще ни отведе през много живописни местности и сгушени в планината малки селца, в които времето е спряло. След около час, ще сме на гара Аврамово – най-високата ЖП гара на Балканите със своите 1267м. надморска височина.

Подвеждащото е, че от село Пашови, обаче не можем да стигнем до Пашови скали. Всъщност може, но се прескача река, денивелацията също е значителна. Затова можете да питате някой на гарата, дали случайно няма път до Юндола (10 мин. с кола) и да ви закара до там. И вече знаете как да стигнете от Юндола до скалите.

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

10. Велинград – Цигов Чарк – Скалата Мел

Нелсучайно завършвам с този маршрут. Това е една от най-красивите местности около Велинград. От скалата Мел се виждат едновременно цялата Чепинска Котловина и всички заобикалящи я планински ридове.

Контра стената на язовир Батак

10 ценни маршрути и забележителности около Велинград!

От Велинград до Цигов чарк се придвижваме с кола. Караме до контра стената. Малко след самата стена отляво започва черен път. Маркировката е синя. Следваме я и след час, час и половина сме на това чудо на Родопската природа, което дава незабравима гледка освен към Чепинската котловина – Рила, Пирин, дори планината Славянка изпъква с характерния си силует в далечината.

Отляво ни се пада язовир Батак

Ами това беше от мен, ако някой има нужда от упътвания или водач около Велинград, нека посети lovevelingrad.com и да се свърже. Целта ми е всеки да стане свидетел на природните скъпоценности, с които е окичен прекрасният ни СПА курорт.

Също всички местности, за които говорех ги има в сайта, така че ако искате допълнителна информация и упътвания – ги потърсете по име.

Благодаря и на Панайот, който е моят любим гид за българските планини! И благодарение на който повече български природни бижута са достъпни за нас!

Весела разходка!
Love,

Velingrad!

Add a Comment

error: Content is protected !!