История на Клептуза
Езерото Клептуза е един от символите на Велиград, редом с минералните извори и изумрудените гори.
Всъщност извора изворът е бил познат и почитан от хилядолетия назад.
Клептуза е разположен под един от последните склонове на Баташката планина. Самият извор води началото си от полите на връх Сютка – Пещерата Лепеница.
До Клептуза се намира и най-старата естествена гора до града. Съставена е предимно от черен бор. Затова през февруари 1966 г., “Клептуза” се обявява за защитена местност. Защитената местност обхваща площ от 412 хектара, включващо масива от черен бор в горите над езерото.
Има много предположения и легенди за произхода на името, но то е старо тракийско име, на няколко хиляди години, и никой не знае какво точно означава. Има предположения и легенди, които можете да четете тук.
Клептуза винаги е било притегателно място за всеки турист.
Самият Вазов споменава Клептуза в своя пътепис „В недрата на Родопите“ през далечната 1882: „Аз се скитах с наслаждение, из кичестите дъбравки, от върби, лещак, букове, тополи, трепетлики, прорязвани от хладни ручейки, образующи сенчести островчета. През реката в полите на рунтавата букова гора, всред възхитителна поляна, извира изобилен студен извор, називаем Клептузът“
Всъщност много автори и краеведи твърдят, че Велинград нямаше да е курорта който е днес ако не беше Клептуза.
Ето какво пише Борис Дивизиев:
„Карстовият извор “Клептуза” е един природен феномен, който допринася изключително много за развитието на курортното дело във Велинград. Той се е превърнал едва ли не в символ на курорта Велинград.“
История на Клептуза
До 1932г. изворът директно се вливал в Стара река, но след едно негово летуване в Чепино-Баня – видният български склуптор Андрей Староселски изразява визията си на тогавашния кмет, за това как Клептуза може да се превърне в райско кътче за отмора и прохлада на почиващите.
Кметът Петър Даскалов и арендторите Кръстьо Котев и Георги Гошевилов поемат работата по изграждането на бъдещето езеро.
Със Заповед на кмета всички стопани на добитък и превозни коли и каруци се задължават да направят по няколко курса с пръст, камъни, глина, пясък и др.материали за очертаване контура на езерото. С голям ентусиазъм населението се отзовава.
История на Клептуза
Имало и много други трудолюбиви жители, които се включили доброволно и безвъзмездно в построяването му. И така с много личен труд и вдъхновение на хората от Чепино съградили това природно бижу.
И не след дълго двете езера се сгушили в обятията на гората. През 1937г. е построена красива, бяла сграда на казиното с тераси гледащи към изворите, водопада и езерото.
Родило се райското кътче, което толкова поколения българи са посещавали.
Десетилетия наред боровата гора радостно пазела сянка на посетителите си. А бистрите води на езерата трепетно отразявали усмихнатите им, щастливи лица.
Днес Клептуза отразява само тъжни и порутени сгради, загатващи за бляскавото им минало.
Клептуза е построена с една, единствена цел – да служи за отдих и наслада на местните хора и гостите на селището. Нека го запазим както е.