Войнишка поляна
Войнишка поляна
Ако си търсите прохладно и сенчесто място за разходка през лятото – вие сте на точното място А ако искате да научите и малко история по пътя – не губете повече време и четете!
Войнишка поляна е просторно възвишение в горите над Велинград, отправило взор към Чепино и Лъджене.
Произход на името Войнишка поляна
Вече сме говорили за Светещият кръст и главата на народната героиня и патрон на Велинград – Вела Пеева. В тази местност са се разполагали казарми, през Балканските войни, около 1912г. тук е имало казарми, които са бранели границите на България. Т.е. може да се каже, че районът на Лъджене е бил граничен. Когато продължите да се качвате по асфалтовия път пристигате при хотел Макси. Той е разположен на стара знайна туристическа местност наречена Бабино бърдце.
Бабино бърдце е било близка панорамна височина за туристите преди години. От там се разкрива панорама към Чепиското корито, в което е разположен Велинград. Също към Сюткя, Милеви скали и Арапчал. /Черновец/.
Поляната се казва Войнишка, защото там е било стрелбището и са се провеждали и други подготовки на войниците.
Как да стигнем?
За съжаление Войнишка поляна, както и много други местности в гората, не са отбелязани в Гугъл. На няколко пъти се опитвах да я отбележа, но Гугъл не я приема.
Хубавата новина е, че Вазова поляна е отбелязана, така че като сте на хотел Макси, задайте Вазова. След като влезете в боровата гора, хващате коларския път и неминуемо излилзате на поляната. Тя се пада директно вляво от черния път.
Войнишка поляна се намира много близо до местността Паничките, а пътьом към войнишка отляво, по малки пътечки се стига до Христова поляна, Гъбарника, Местността на Петте Братя, Вазова поляна и Връх Острец.
Христова поляна е най-огледна от всички с най-хубав хоризонт – от нея се вижда цяло Чепино, връх Стража, Микроязовира, Маркови скали и сгушен най-вляво е Клептуза.
Приятна разходка и се опитайте да отбележите локацията за мен!