8 идеи за разходка във Велинград
разходка във велинград
Велинград е царството на вечнозелените гори и скритите в тях познати и непознати пътеки. За любителите на така наречените outdoor активности – приключенията са неизброими – от разходки в градска среда, пътеки за целодневен поход, до маркирани веломаршрути в гората. Точно в тази статия ще се разходим из най-популярните от тях.
Знаете ли, че в миналото Велинград е бил известен като “Градът – градина”. Не само това, но е и бил първенец в България по зелени площи на глава от населението. Имало е много паркове и места за разходка във Велинград.
Днес голяма част от тази реалност все още е запазена. Нещо повече – където и да се намирате във Велинград погледа ви винаги ще среща зеленина. Била тя от заобикалящите я планински възвишения или от някой парк.
Първо нека започнем с разходките в градски условия –
Ето 5 Предложения за разходка във Велинград.
Отправната ни точка ще е от Центъра на Велинград – площад Николай Гяуров. На него се намира и паметника, най-известен като Чашата. През лятото от върха му щедро се излива вода и символизира водната благодат в града.
- Клептуза – известният парк Клептуза се намира в посока квартал Чепино. Разходката до парка отнема около 50 минути в нормална крачка. От Чашата до Клептуза се движим само в права линия по една от най-дългите улици в България – Булевард Съединение.Интересно е да споменем, че булеварда се казва така, защото обединява трите села, които в последствие образуват Велинград – Чепино, Лъджене и Каменица.
Минаваме и през Площад Македония в квартал Чепино.
Стигайки до Клептуза може да се разходим около езерото. С днешна дата нямайте много големи очаквания за емблематичния парк. За съжаление е изключително занемарен и само подсказва за предишната си красота.
Ако се чувстваме, че сме в настроение за още малко разходка – може да отидем до параклис Св. Илия, над езерото. До него ще ни отведат мраморни стълби. На мястото има и останки от древни тракийски градежи. Предполага се, че това е или светилище или някакъв вид укрепен дом. Полянката при параклиса е изключително живописна. Има пейки и беседки за отдих.
- Исторически музей Велинград – една от най-видните градски забележителности на Велинград – това е Исторически Музей Велинград. Той е и един от 100те национални обекта, както и е поместен в немската класация “Музеите на света”. Музеят крие много любопитни експозиции, като най-голямата изложба на писани Великденски яйца в България. Както и цяла зала с изложени предмети от стария бит – като изложението се нарича Планината – гостоприемен дом. Ще станете свидетели и на експозиция от живота на оперната легенда Николай Гяуров и не на последно място на Вела Пеева – патрона на Велинград.
Светещият кръст
- Кръста – През 2016 на един от хълмовете над Велинград беше издигнат 16 метров кръст, символ на вярата. През нощта той свети с красива бяла светлина и се вижда от много места в града. До кръста се стига много лесно – От Чашата се отправяме в посока хотел Бор, а в непосредствена близост е площадката на която е разположен.
От Площад Николай Гяуров може да се разходим към Парка Вельова баня – това е може би най-предпочитанате разходка във Велинград. Мястото е сенчесто, залесено с борови дървета. Разходката от площада до парка е не повече от 10 минути, но ако искате да я удължите – продължете след парка, посока Белодробна болница “Св. Петка”. Пътят ще ви отведе по поречието на река Луковица, през хотел Арте и новооткритото параклисче Св. Мина. След това през гостилницата Баба и Дядо и ще завърши на Белодробна болница. Така ще сте направили разходка около 40 минути в посока. Което е дори малко повече от дневната разходка, която препоръчват докторите. Но ако и тази разходка ви е кратка, четете по-надолу.
- Разходка до пазара. Ако сте в настроение да си купите нещо от местни земеделци можете да отидете на пазара, който се намира на около 5 минути пеша от площад Николай Гяуров. Продуктите там са винаги пресни и можете да подкрепите фермерите. А в замяна на това да получите отгледани с много любов продукти. Трябва да споменем, че всяка неделя във Велинград има пазарен ден, където освен зеленчуци се продават всякакви стоки от бита. Също така в неделя не препоръчваме да посещавате пазара с автомобил, защото движението е много претоварено, а също така паркоместа почти никога няма.
3 Предложения за разходки в близката гора
В следваща статия ще говорим по-изчерпателно за горските маршрути около Велинград, защото те изобщо не са малко. Но нека тук споменем най-популярните и най-лесно достъпните.
Разходка до Попин Камък или Войнишка поляна. – това е кратка идея за разходка след Кръста, за който говорихме. Отправяме се нагоре по асфалтовия път към хотел Макси. И след края на асфалта започва черен път. следваме го и след 5 минути се озоваваме на поляна. Измежду дърветата се вижда част от Велинград. Наистина красива гледка!
Разходка до параклис Гергевана – параклис Гергевана се намира на недалечно разстояние от центъра на Велинград. от общината, поемаме посока Боров Парк и хотел Двореца. Следваме асфалтовия път нагоре и стигаме до Почивка станция “Вита” – (бившият военен санаториум)/ От там поемаме към боровата гора и след около 10 минути изкачване сме на Параклис гергевана. От там се открива прекрасна гледка към Велинград, както и първият връх на Родопите – Арапчал. Общо от площад Николай Гяуров до Гергевана не би трябвало да ви отнеме повече от 30 минути. Който се чувства вдъхновен от природната красота на Велинград, може да се “Потопи” още малко по-навътре в гората до местностите Стария Чарк или Никулова църква. (има жълти табели и до двете местности – но може и да си помогнете с навигация)
Имаме още едно предложение и това е Теренната пътека, която тръгва от Белодробна болница “Св. Петка”. Тя е обозначена с табелка и е сравнително полегата в началото. Пътеката води през дъхава борова гора с няколко къта за отдих.
Накъдето и да се отправите – приятна разходка!