Топ 10 древни светилища около Велинград
Топ 10 Древни светилища около Велинград
Тракийските племена са били основните обитатели на Балканския полуостров в античността. В земите около днешен Велинград тракийското племе беси са оставили своите следи.
Обекти
Най- често за светилища се избирали скални масиви, по възможност с добра огледност и хоризонт. Всъщност характерът на култовете в скалите е типичен за повечето скални обекти по високите части на планините в древна Тракия. Такива култове са характерни за редица други скално-изсечени обекти от района на източното Средиземноморие. Според Валерия Фол тези обекти са типични места за посвещение. Ето защо те могат да бъдат мислени като вход-изход, през който вярващия влиза в контакт с божествения разум.
Изсичанията са с кръгла форма, и затова дълго е имало спорове, дали всъщност това не е обветрено или издълбано от вода.
Но тези в Чепинската котловина притежават определени специфики. Наличието на голям брой фрагменти от натрошена керамика, полагана между скалите, както и липсата на следи от животински кости говори за един доста ранен религиозен код, свързан с почитта към скалата и нейните специфични роли като вход към отвъдното.
Също в местността Божков гроб, поради неизвестни причини изсичанията са с форма на квадрат, което категорично доказва, че са дело на човешка ръка.
Характеристики на светилища:
- Повечето тракийски светилища около Велинград са от монолитен тип. Това означава, че има голяма скала, която е в центъра на светилището. Основен белег който подсказва култовия им характер, в повечето случаи са самите скали и евентуалните следи от човешка намеса върху тяхната повърхност. Като например издълбавания, които по всяка вероятност са свързани с жертвоприношения.
- всички светилища са с много голяма и широка гледка
- много от тях комуникират визуално помежду си в котловината.
По време на обходните експедиции на Исторически музей, Велинград през 2009г. са регистрирани разнообразни по форма изсичания в района на Славееви скали и Уличките, също на Керачин камък, Марина черква, Божков гроб, Димов камък и Печенешки скали.
Най-впечатляващите светилища около Велинград са:
- Славееви Скали – това е, може би най-зрелищното от всички скални светилища около Велинград. Представлява монолит, с височина 8-10 метра. Наподобява по форма корона. От върха на скалата се открива широка панорама към Велинград и околните селища.
- 2. Марина черква – е скално светилище, разположено в подножието на връх Арапчал. Това е внушителна скала с височина около 20 метра, на чиито връх има голяма жертвеник. Той е разположен на най-високата точка на скалата.
Топ 10 Древни светилища около Велинград
- 3. Уличките – е скален феномен, разположен в подножието на Елин Връх. Това е особено интересна местност в покрайнините на Велинград. Високи 7-8 метра, широки 4-5 метра и дълги 30-40 метра скали от гранит и гнайс, наредени с малък отстъп една от друга. Лабиринта, който образуват наподобява улички и от там идва името на местността.
- 4. Паничките – е скала, в която са изсечени малки дупчици, които наподобяват панички. От там идва и името им. Имала е обредно предназначение в периода V-I век пр. Хр. Намира се близо над Кв. Чепино.
Ето още светилища около Велинград
- 5. Алков камък се намира на 2км от град Костандово. Там са открити оброчни плочки на богинята Хера и други артефакти.
- 6. Побит камък – се намира южно от Велинград, в близост до едноименното село. Най-вероятно това е светилище, но поради липса на задълбочен археологически труд, не може да се охарактеризира и датира.
- 7. Свети Спас е разположен в полите на вр. Острец, От археологически проучвания през 2002г. се оказва, че Св. Спас е обект с култово предназначение от желязната епоха. Намира се близо до минералните извори в Чепино. Има площ около 1 декар. Най-вероятно това култово място е започнало да се почита от тракийското население /племето беси/ още от 5в. пр.Хр. до 4 в.пр.Хр.
- 8. Острец – за това светилище Острец се смята, че е обслужвало култа към бог Дионис. Личат руйни от стари градежи. Археологически разкопки са извършвани през 2009г.
- 9. Бялата скала – освен лобното място на народната героиня Вела Пеева, Бялата скала е била и тракийско светилище. Датира от I-V в. Пр. новата ера. Има врязвания в скалата и са открити обредни предмети.
- 10. Св. Илия– над парк Клептуза. Има намерени монети и керамика тип Цепина. Счита се, че комуникира визуално с други светилища.
Бонус:
11. Градище
Разположено над село Драгиново и е от типа светилища, което се намира над Клептуза, при параклис Св. Илия. Личат основи на градежи. По предназначение и структура силно наподобява това на св. Илия. За съжаление липсва задълбочена археологическа работа.
12. Върбица
Родопите са средище на многовековна история. Около Велинград има още много места, който са били свързани с религиозни обреди, проучени и които предстоят да се проучват. Тук сме споменахме най-интересните от тях.
Весела разходка!