Легендата за Орфей и пещерата Дяволското Гърло

легенда

Пещерата Дяволското гърло е разположена близо до град Девин. На 1,5 km северно от село Триград в Триградското ждрело. Названието на пещерата идва от формата на бившия вход (сега – изход), наподобяващ глава на дявол. Преди е била позната под името Клокотник, заради чуващия се на входа на пещерата грохот от подземната река.

Опитите за научни разучавания са започнали в средата на миналия век. Пещерата е дом на много пещерни образувания и много видове прилепи.

Дяволското гърло
Орфей, търсещ своята любима в недрата на пещетата е увековечен по интригуващ начин.

Легендата за Орфей и Евридика

Когато младата и хубава Евридика – жената на Орфей умряла след ухапване от змия, Орфей, решен да си я върне отишъл в подземното царство на Хадес. Легендите говорят, че това място е именно Дяволското гърло.

Впечатлен от невероятните мелодии, които Орфей сътворявал със своята арфа, Хадес най-накрая се съгласил да върне жена му в света на живите. Условието било Орфей, изкачвайки се към горния свят да не обръща глава назад. Малко преди да достигнат земята, Орфей се обърнал назад за да се увери, че Евридика го следва… и точно тогава тя потънала вдън земя.

След повторната загуба на обичаната си съпруга, Орфей бил съкрушен. Плакал, плакал и от сълзите му бликнал извор, който и до днес може да бъде видян в пещерата Дяволското гърло.

Какво ще видим?

Много забележителности можете да видите в пещерата Дяволското гърло. Пещерата е дом на няколко вида прилепи.

Пещерата е сред Стоте национални туристически обекта под номер 88 (има печат). Така че си носете книжката, ако ги колекционирате.

Пещерата е електрифицирана. Благоустроена е за туристически посещения. Има обезопасителен парапет край бучащите води на подземния водопад.

Намира се на час и половина, два път с кола от Велинград.

Можете да осъвместите тази разходка и с посещение и на Ягодинската пещера и “Орлово око”.

И ето няколко интересни факта за Дяволското гърло:

10 интересни факта за пещерата „Дяволското гърло“

Пещерата „Дяволското гърло“ е една от най-забележителните природни забележителности в България, разположена в Родопите, близо до Триградското ждрело. Със своята мистична атмосфера, уникални природни характеристики и легенди, тя привлича туристи и учени от цял свят. Ето 10 интересни факта за тази магнетична пещера:

Място на природна величественост

    „Дяволското гърло“ не е обикновена пещера с красиви сталактити и сталагмити, а истинска природна бездна. В нея се намира една от най-големите подземни зали в България, известна като „Бучащата зала“, където водите на Триградската река се спускат с оглушителен рев.

    Подземен водопад – феномен на Балканите

      В пещерата се намира най-високият подземен водопад на Балканския полуостров, който е с височина 42 метра. Водопадът е една от най-впечатляващите гледки в пещерата и основна причина за силния шум в „Бучащата зала“.

      Легендата за Орфей и Евридика

        Според митологията, именно „Дяволското гърло“ е входът към подземното царство на Хадес. Легендата гласи, че Орфей е преминал през пещерата, за да търси своята любима Евридика. Мистичната атмосфера на пещерата често е свързвана с тази древна история.

        Произход на името „Дяволското гърло“

          Името на пещерата идва от формата на входа, който наподобява гърло, през което „гълта“ водите на Триградската река. Местните жители смятат, че водите, които влизат в пещерата, никога не излизат от нея – това добавя допълнителен мистицизъм към мястото.

          Загадъчният феномен на изчезващата вода

            Водите на Триградската река изчезват в пещерата и се появяват отново около 500 метра по-надолу, но всичко, което попадне в реката – клони, листа или други предмети, никога не излиза на изхода. Учените все още не могат напълно да обяснят този феномен.

            Знаете ли, че Дяволското гърло е най-голямата изследвана пропаст в България

              Пещерата е част от най-дълбоката изследвана подземна пропаст в България. Вертикалната дълбочина от входа до най-ниската точка на пещерата е около 150 метра, което я прави изключително трудна за проучване и изключително впечатляваща.

              Трагичната история на изследователите

                Пещерата е изключително опасна за изследване заради силното течение на реката и трудните условия. През 1970-те години експедиция от водолази се опитва да изследва подземните води, но двама от тях губят живота си, тъй като не могат да се върнат на повърхността.

                Дом на уникална екосистема

                  Пещерата е дом на редица пещерни организми, като най-забележителни са различните видове прилепи, които живеят в големи колонии в пещерата. Тези животни са адаптирани към живота в пълна тъмнина и са от ключово значение за екологичния баланс в района.

                  Туристически атракцион и адреналин

                    Днес „Дяволското гърло“ е популярна туристическа атракция. За посетителите е създаден маршрут, който минава през стълбище с 301 стъпала, водещо към изхода на пещерата. Преминаването по него е вълнуващо преживяване, което изисква физическа издръжливост.

                    Част от Родопите

                      „Дяволското гърло“ е ярко звено от природния ресурс на Родопите, известен с уникалната си флора и фауна. Районът около пещерата привлича не само туристи, но и любители на природата, които идват да се насладят на живописните гледки и чистия въздух.

                      Пещерата „Дяволското гърло“ не е просто природен феномен, а истински символ на мистиката и величието на Родопите. Със своята впечатляваща архитектура, легендите за Орфей и загадките, които крие, тя остава сред най-завладяващите места в България. Това я прави задължителна дестинация за всеки, който търси уникални природни и културни изживявания.

                      Add a Comment

                      error: Content is protected !!