Скрити природни забележителности край Велинград
скрити природни забележителности
Казват, че в изкуството всичко е възможно.
В своето произведение творецът влага най-доброто от себе си. И благодарение на това са родени едни от най-забележителните произведения на изкуството.
А природата е най-добрият творец.
В тази статия ще разгледаме някои от най- интересните скрити природни забележителности, край Велинград.
Петте братя
- Вековно дърво Петте братя – скрито на едно малко възвишение между Христова и Вазова поляна, се намира Вековното дърво Петте братя. Интересно е с това, че от едно стъбло излизат пет разклонения. Повече за този интересен представител на флората – четете в тази статия:
Иначе има още едно вековно дърво при връх Процсе. За него сме говорили и преди.
Славееви скали
- Славееви скали – е скално сдание на в подножието на връх Самара, в Алабак. Освен, че прилича на своеобразна корона, от скалата се открива и царствена гледка към цялата Чепинска котловина, в която се намира град Велинград.
Огледална на тази гледка има в другия край на Чепинската котловина – при скалата Мел.
Сърцето на Велинград – едно от най-ярките скрити природни забележителности
Сърцето на Велинград е скрито в горските дълбини на рида Алабак, но ако имате гид, той може да ви отведе до него. Скалното произведение на изкуството е особено красиво през зимата, когато е със бял контур от свеж сняг.
Камъкът при Мандилови Ниви
В близост до Марина Черква при Мандилови ниви, се намира едно особено интересно образувание. Едно дърво сякаш е разсекло цяла скала. Не знам, дали това наистина се е случило, но е достатътъчно интересно за да го вместим в настоящата статия.
Местност Уличките
Уличките е местност, в която високи 7-8 метра скали и дълги десетки метри образуват своеобразен лабиринт. От там идва и името им. Освен това скалите имат и чудновати форми – единият камък се нарича Камилата, а другият дракона. При всички полжения Уличките е една прекрасна идея за поход!
и още скрити природни забележителности край Велинград…
Главата на Ламята
В този сайт сме писали за чудноватата легенда за огнедишащата ламя Архиарх и юнакът, който я е сразил и тя е застинала във вечността във формата на скала.
Ето и цялата легенда:
Всред буйните Родопи, имало езеро. Водите на езерото били сини и бистри като стъкло, и кротко миели бреговете му. На всяка кръголика месечина, обаче, повърхността му кипвала и кръвожадна змия излизала от него. Наричали я Архиарх. Тя изяждала по една девойка, която се къпела край езерото. И след това изчезвала, така светкавично както се и появявявала. Годините се редели, а мрачната традиция продължавала. Мнозина смели момци сравнявали силите си срещу ламята, но винаги безуспешно. Решил обаче един млад момък да опита с хитрост. Натоварил една каруца с прахан и впрегнал магаре да я дърпа. Закарал я на езерото и запалил праханта. Ламята изскочила от езерото и глътнала магарето заедно с горящата прахан. Праханта се разгоряла в стомаха на ламята и в своята агония тя със страшни удари разцепила езерото на множество места. Водите му изтекли, и така се образувала Чепинската котловина, в която днес е разположен Велинград.
Може би в легендите винаги има по частица истина. В предишна статия сме споменавали, че праисторическите същества, които са обитавали този край преди милиони, и които можете да видите в Плиоценски музей в Дорково, са били потопени дълго време под вода. За това сочат костните им останки, които се намират пръснати в палеонтологическото находище. Повече по темата чети тук:
Мачешки скали
Както подсказва и името им – на местен диалект “маче” “мачок” е котка. И наистина, погледнати от определен ъгъл наистина приличат на легнала, котка, която е отправила взор към Велинград.
Погрешно е наименованието Мечешки скали, както някои хора ги наричат.
Това е нашата сбирка на всички скрити природни забележителности край Велинград
Тази класация е направена в помощ на всички, които обичат природата. Ако и ти се сещаш или имаш снимка на интересна природна забележителност около Велинград – остави я в коментарите.
Весела разходка!